27 Temmuz 2022 Çarşamba

Babam Kaganıŋ Ordusu Kurt Gibiymiş Düşmanı Koyun Gibiymiş

15 yorum:

 1. Hocam Türk bayrağındaki Ay-yıldız simgesinin Osmanlı Dönemi'nde Bizans İmparatorluğundan alındığı şeklinde görüşler var. Bunun yanında eski Göktürk veya kazılarında çeşitli paralar üzerinde de Ay-yıldız kullanımını görmekteyiz. Benim düşüncem Ay ve yıldız Gökyüzüne bakınca rahatlıkla görebileceğiniz bir görsel olduğu için eski bir çok toplum arasında çokça kullanılan bir sembol. Bunu sadece Bizans İmparatorluğuna bağlamak çok doğru gelmiyor. Sizin bu konuyla alakalı görüşleriniz, düşünceleriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.tamga.org/2014/12/kokturuk-paralar.html
   Gaybullah Babayar'ın KökTürk Kağanlığı Sikkeleri kitabına bakarsanız Ay yıldızı kullandığımız o kadar Kök Törük parası var ki. Bu paraları çoğu Batı KökTürk Kağanlığı paraları. O dönemde KökTürk - Bizans ilişkileri vardı. Türk mitolojisinde kün-ay önemli bir yere sahiptir. Bizanslıların bizden almış olma olasılığı daha yüksektir.

   Sil
  2. Çok farklı ve güzel bir bakış açısı. Teşekkürler

   Sil
 2. Tuğrul Bey, Göktürk tamgalarıyla yazarken tüm hecelerde sesli dalgaları kullanılsa daha geniş kitlelere kolayca öğrenme imkanı vermez mi? ( Göktürk yazı dilinin kurallarındaki mükemmel matematiği biliyorum ama ne yazık ki Arapça , Farsça dil kiralları ve sözcükler güzel Türkçemizi işgal etmişken Göktürk damgalarıyla kusursuz şekilde yazamıyoruz.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlar kolay öğrensin diye yazının sistematiği bozulamaz. Yazımızın zor bir sistematiği yok. Çinliler, Japonlar bu kadar zor yazılarının sistemini bozmazken biz niçin bozacağız. Bozduk diyelim, kişi sizin deyiminizle kolay öğrendi, peki bu şekilde yaygınlaşırsa topluma asıl kuralları öğretebilir miyiz? Kabul ederler mi? Bu yazı binlerce yıldır var ve bir düzeni var. Gelip de bu yüzyılda bizler kafamıza göre yazının matematiğini değiştiremeyiz. Okuyunuz:
   http://www.tamga.org/2015/07/gokturk-alfabesi-yazm-sistemini-gunumuz.html
   http://www.tamga.org/2019/01/kokturukcenin-baz-gokturkcecilerden.html

   Sil
 3. Bengü Taşlar başılğı altında bunun gibi başka sayfalar da var. Bu sayfaları birleştirseniz olmaz mı? Mesela bu sayfanın bir altında 'Gece uyumadım, gündüz oturmadım' diye bir sayfa var. Onları diyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok mantıklı. Örnek Yazılarım kısmındaki cümleleri de ayrı başlık altında veriyordum, sonra baktım çok artıyor, birleştirdim. Burası da birleştirilebilir ama isteyene istediği cümleyi doğrudan verebilmek için burayı henüz birleştirmedim.

   Sil
 4. Gökbey Uluç hakkındaki düşünceleriniz neler? Videolarındaki bazı şeylerin sizin sitenizde yazanlarla zıtlık yarattığını gördüm. F, h, v gibi harfler için getirilen çözümler gibi. O yeni çıkarılan harfleri kullanıyor. Sizse karşısınız. Gökbey Uluç için ne diyorsunuz?

  YanıtlaSil
 5. Hocam, Göktürkçe 'Sonsuza dek metal' (müzik türü olan) nasıl söylenir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soŋsuza dek = Ertiŋü beŋgü, metal'in tam karşılığı yok. Eski yazıtlarda metali temsilen hep temir denmiştir. Yani "Ertiŋü beŋgü temir"

   Sil
 6. Tuğrul hocam, benim bir sorum var. Türklerin tek tanrıya inandığı söyleniyor ama tanrı olarak geçen birçok şahsiyet var. Örneğin, doğum tanrısı, yeraltı tanrısı vb. Acaba doğrusu şöyle mi, tek bir tanrı olarak Kayra Han var. Öbürleri (Umay vb.) tanrı değil de melek gibi bir statüye sahip. Örneğin, doğum meleği falan. Bizde de Cebrail, Mikail falan var ya. Onlarda da öyle olabilir mi? Yoksa direkt tanrı olarak mı geçiyor? Öyleyse neden 'Türkler tek tanrıya inanır' diyoruz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanıtı çok geniş olan bir soru. Lütfen Bahaeddin Ögel'in Türk Mitolojisi kitabı 2. cildindeki 12. bölüme bakın. Ek bilgi için Je'an-Paul Roux'un Eski Türk Mitolojisi kitabını da inceleyin. Bu iki kaynak Türk mitolojisi ve dini hakkında en güvenilir iki akademik kaynaktır.

   Sil
 7. Sağolun, PDFini indirdim. Bugün bakacağım.

  YanıtlaSil