25 Aralık 2017 Pazartesi

Tunyukuk - Bilge Kagan - Köl Tigin Yazıtlarındaki Yazım Farklılıkları

Her hakkı saklıdır.

Törük yazarken Tonyukuk yazıtında ince k 𐰚, BK ve KT yazıtlarında ise ök/ük 𐰜 üsüğü kullanılmıştır. Her ikisi de Türük/Törük diye okunur. Tonyukuk yazıtındaki yazım için, ilk hecede ö/ü 𐰇 üsüğü olduğu için ikinci hecedeki ö/ü 𐰇 üsüğü düşmüştür. (Bakıŋız: Madde 7 https://www.kok-turk.blogspot.com/2015/04/gokturk-harflerini-kullanm-klavuzu.html). Tonyukuk yazıtı Orhun yazıtlarından 363 km doğudadır. Yazıcıları farklıdır. 1300 yıl öŋcesinden bahs ėdiyoruz. Günümüzde vatandaşlarımızıŋ bu ėğitim öğretime rağmen Türkçeyi düzgün yazamadığını düşünürsek 1300 yıl öŋce bu iki farklı yazım gayet normaldir.
Yenisey yazıtlarını ise Kırgızlar yazmıştır, üsükleriŋ formu daha ilkeldir. Orhun yazıtlarında üsükleriŋ formu ve estetiği o dönemiŋ eŋ mükemmel hâline ulaşmıştır. 2004 ve 2019 yılında yaptığım KökTörükçe fontlar, Orhun yazıtlarındaki üsükleriŋ tüm kıvrımlarını taşımaktadır.

11 yorum:

 1. Kuranda birçok surede Hz.Adem ve eşinin yaratılışı anlatılmakta,
  Fatr Suresi 11.Ayette,yine yaradılıştan bahis geçerken sizi çiftler yarattık denir.
  Yani Hz Adem ve eşinden sonra başka çiftler de yaratılmış.
  Zumer Suresi 6.Ayette yine Hz.Adem ve eşinin yaratılışından sonra 8 çift canlının
  yaratılışından behsedilir.(birçok tesfirci 4 ayaklı hayvan diye çevirirler)
  Maide Suresi 54.Ayette bahsi geçen topluluk biz Türkleriz.
  Benim düşüncem Biz Türkler direkt Hz.Ademin soyundan geliyoruz.
  Dolayısıyla Tür-Ük(Tanrıdan gelen soy) olmamız mantıklı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında mantıken bakarsak her insan Hz. Adem'den geliyor. Demek istediğinizi anlamadım.

   Sil
 2. �� harfi ile yazıldığında törük, türük törek türek aynı şekilde yazılıyor. �� harfi ile yazıldığında törük ve türük aynı şekil de yazılıyor. �� harfi Türük yazımı daha eşsiz oluyor. Son sesli harfin ü olduğu özellikle belirmek istemiş olabilirler. Böylece Törük/Türük dışında farklı bir şekilde okumak mümkün olmuyor. Taşı kazıyan Yollıg Tigin böyle bi incelik düşünmüş olması ihtimaldir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. KökTürükçe harfleriniz burada çıkmadı. Soyumuzun adı kesinlikle Türük tür, Türk değil.

   Sil
  2. Hocam Eski Türkçede sözcüğün ö ile başlayayıp ü ile devam ettiğini duymuşutum. Yani Türük değil Törük olması gerekmez mi?

   Sil
  3. Zaten site genelinde Törük kullanıyoruz. Törük/Türük iki olasılık da olmakla beraber Törük'ün olasılığı daha yüksek.

   Sil
 3. Hocam Kök Türükçe harfler çıkmadığı için anlatmak istediğim anlaşılamadı. Çıkmayan Kök Türükçe harf sırasıyla EK, ÜK/ÖK, ve yine ÜK/ÖK. Anlatmak istediğim ince K ile Türük/Türek aynı şekilde yazılıyor. Yani yazılışları aynı okunuşları farklı iki kelime ortaya çıkıyor. İnce K yerine ÖK/ÜK harfi ile Türük yazarsak yazılışı ve okunuşu aynı olan bir kelime ortaya çıkıyor. Yani ÖK/ÜK harfi ile Türük yazımı daha eşsiz ve benzersiz duruyor. BK, KT, Türük (Kök Türük harfleri ile) yazımı en uygunu gibi duruyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türek diye bir okunuş yok. Yayında anlattım. İnce k ile de Türük okunur. İlk hecede ü olduğu üçün ikinci hecedeki ü düşmüştür.

   Sil
 4. Evet hocam sizin dediğiniz doğru. Sizin öğretilerinizden yola çıktığımda Türek diye bir kelime uydurup yazmak istediğimde 𐱅𐰇𐰼𐰚 şeklinde bir yazım ortaya çıkıyor. Buda BT yazıtlarında ki Türük yazımı ile aynı oluyor. Okunuşlar farklı yazılışları aynı oluyor. BK ve KT yazıtlarında ki 𐱅𐰇𐰼𐰜 yazımı daha şesiz geldi bana. Sizinde dediğiniz gibi günümüz türkçesini Kök Türükçe harfler ile yazdığımız da farklı okunup aynı yazılan kelimeler cümledeki yerine göre nasıl okunacağı belli olur. Konuyu uzatmak yerini oturup daha biraz daha Kök Türükçe çalışsam iyi olacak! Çok eksiğim var.

  YanıtlaSil
 5. 1.köktürk devleti döneminden günümüze ulaşan yazıtın ismi nedir ?

  YanıtlaSil