17 Haziran 2016 Cuma

G/Ğ → V, Y

Her hakkı saklıdır.

1 Kasım 1928'de latin harflerini kabul étmeden öŋce, bugün v ve y ile seslendirdiğimiz bazı kelimeleri g/ğ ile seslendirir ve yazardık. Örneğin:
Atıŋ üstüne konan "eyer" de eskiden eğer şeklinde yazılırdı. Şemseddîn Sâmî Kamûs-i Türkî'de "şayed" aŋlamındaki "eğer" yazarken kef'in keşîdesiniŋ üstüne çizgi çekmiş, at sırtı oturağı aŋlamındaki "eyer" de keşîdeniŋ altına çizgi çekmiştir.

Bugün Türkiye Türkçesinde hâlâ ğ ile seslendirmeyi koruduğumuz bazı kelimeler Azerbaycan Türkçesinde y ile seslendirmektedirler (Örn: göğüs -> göyüs, eğlence -> eylence). Ben günlük yazışmalarımda daima kelimeleriŋ asıllarını kullanmağa (bugünkü Türkçede "kullanmaya") çalışıyorum.

7 yorum:

 1. Azerbaycan Türkçesinde bir de "iğe yani iye" sözcüğü "yiyə" olarak kullanılıyor.

  YanıtlaSil
 2. bugünki tatar tilinde biz ögrenmek demeymiz . ama biz öyrenmek deymiz. ta ki biz eger deymiz. çagatay tilin öyreniŋiz .
  siz meni aŋlaysız mı??? men kıpçak türkçesinde yazamın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Azerbaycan Türkleri de siziŋ gibi. Biz gök deriz onlar göy, muhtemelen siz de. Buradaki tabloda aŋlatılan bu değil ama. Anadolu Türkçesinde Latin harflerine geçtikten soŋraki değişimden bahs ėdiyorum.

   Sil
 3. Makale için kaynak göstermek istiyorum müsaadeniz olursa✍

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  Tuğrul Çavdar, http://www.tamga.org/2016/06/gg-v-y.html
  şeklinde gösterirseniz olur.

  YanıtlaSil
 5. Yenisey yazıtlarında aşırı sık geçen bir ifade var. 'Kuyda konçuyuma, özde ogluma' gibi bir şey yazıyor. Baştaki kelimeyi anlamadım. Kuyda/koyda/koyuda/kuyuda Bu bir yer adı mı yoksa başka birşey mi bilmiyorum? Doğru yazılışı hangisi ve ne anlama geliyor.?

  YanıtlaSil